Remontada la Călimănești. Cozia a promovat

Campioana județeană la fotbal, Cozia Călimănești, a pornit cu șansa a doua în manșa retur a barajului de prmovare cu Oltul Curtișoara, după ce formația din Olt câștigase manșa tur, cu 3-1. Elevii lui Vasile Ilinca au reușit să joace inteligent și la finalul celor 90 de minute regulamentare tabela a arătat 2-0 pentru gruparea din stațiune. Meciul a mers în prelungiri și apoi la loviturile de departajare. Portarul vâlcenilor, Buzilă, a apărat două penalty-uri și a devenit eroul Coziei care revine în Liga a III-a după o pauză de 30 de ani. Acolo va mai evolua și Viitorul Dăești, formație care va avea ca obiectiv promovarea. Nu este exclus ca Minerul Costești și Flacăra Horezu să ducă la patru numprul formațiilor vâlcene din acest eșalon, în cazul în care vor fi invitate de FRF să participe la un nou campionat, chiar dacă au retrogradat la finele sezonului trecut. (Gabriel Cîrjaliu)