Napoli, victorie la revenire, mare surpriză la Brașov

FC Universitatea Craiova continuă să spere la promovare după ce a reușit un succes chinuit pe propriul teren cu ACSO Filiași. Oaspeții nu au reușit să bifeze nici măcar o ocazie în 90 de minute, în timp ce craiovenii nu au excelat nici ei la jocul ofensiv.

De vină a fost, probabil, și atmosfera din tribune, acolo unde au luat loc mai puțin de 250 de severineni. După cum v-am mai informat, galeria lui FC Universitatea participă doar la meciurile din deplasare, în semn de protest față de decizia conducerii clubului de juca partidele de pe propriul teren la Severin și nu la Craiova. Altfel, a fost meciul revenirii pe banca tehnică a juveților a italianului Nicolo Napoli. Pentru Știința a jucat și atacantul vâlcean, Florin Costea, cel care a fost înlocuit după 60 de minute. FCU are acum 17 puncte dar poate ajunge la cota 20 dacă se va impune și în restața cu Astra 2 Giurgiu. Într-un alt meci al etapei, Municipal Brașov, una dintre favoritele la promovare, a cedat pe propriul teren meciul cu CS Universitatea Craiova, 2-4 și este acum la patru puncte distanță de Flacăra Horezu. Nici Unirea Bascov nu s-a impus, doar 2-2 în deplasare cu FC Voluntari 2, în timp ce Turris Turnu Măgurele a trecut cu 2-0 de Astra 2 Giurgiu.