Minerul Costești debutează în Cupa României! Află cu cine au “picat” ortacii

Federaţia Română de Fotbal a stabilit programul meciurilor Fazei I a Cupei României, ediţia 2019/2020, etapa naţională. În acest tur vor participa 76 de echipe: 42 calificate din faza pe judeţ şi 34 din Liga 3.

În total se vor disputa 38 de meciuri, data când vor avea loc fiind 31 iulie, de la ora 17:30. Câștigătoarea fazei județene a cupei, Minerul Costești, va evolua împotriva reprezentantei Județului Argeș, Unirea Bascov, formație care activează în eșalonul al treilea. Interesant este că argeșenii sunt antrenați de un vâlcean, fostul atacant, Adrian Dulcea. Partida va avea loc pe stadionul Hidro și oaspeții par favoriți dar, cu siguranță, ortacii din Costești au șansele lor de a accede în faza următoare a competiției, atunci când în joc va intra și Flacăra Horezu. Meciurile se dispută într-o singură manşă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se joacă încă două reprize de prelungiri, iar, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă. (G.C.)