Meci de infarct câștigat de SCM Râmnicu Vâlcea

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au avut parte de un adversar puternic în primul meci oficial al acestui an. Vâlcencele au evoluat pe propriul teren în compania băimărencelor de la Minaur, vicecampioanele României en-titre. Suporterii echipei noastre au trecut de mai multe ori de la agonie la extaz, dar s-au bucurat în final pentru primul succes din 2022. Cu Laslo într-o zi mare, oaspetele au condus în permanență în prima parte a meciului, chiar și la patru goluri diferență. Vâlcencele au fost în permanență în căutarea egalării, dar Baia Mare a intrat la cabine în avantaj minim, 16-17, dar și cu o jucătoare în minus. La două minute de la reluare, SCM a egalat la 17 și apoi a fost în avantaj pentru prima dată în partidă. Se părea că Baia Mare nu mai poate emite pretenții la cele trei puncte puse în joc după ce elevele lui Dahl au condus cu 22-19. Maramureșencele s-au reinventat, au punctat de patru ori consecutiv și aveam din nou emoții. SCM a refăcut avansul de trei goluri la mijlocul reprizei, dar Baia Mare nu a dezarmat și avea avantaj de un gol, 31-30 cu trei minute înainte de final. Oltencele s-au mobilizat atunci când era mai mare nevoie și nu au mai primit gol. S-a terminat 33-32, succes important care readuce Vâlcea în lupta pentru titlu. Într-o altă partidă a rundei, CSM Slatina a fost la un pas de o mare surpriză, dar a cedat la limită în deplasarea cu CSM București. (Gabriel Cîrjaliu)