Lupii negri au pierdut la Pitești

Baschetbaliștii de la CS Vâlcea 1924 s-au deplasat la Pitești pentru meciul cu echipa locală FC Argeș, neînvinsă în acest debut de sezon al primului eșalon. Chiar dacă au pornit cu șansa a doua, elevii lui Hristu Șapera nu s-au descurcat deloc rău și au făcut un prim sfert foarte bun pe care l-au terminat la egalitate, 16-16 după ce au condus în mai multe rânduri. Al doilea sfert a fost al gazdelor care s-au impus cu 23-17. La pauză a fost 39-33 și cel de-al treilea sfert a fostul unul echilibrat pe care argeșenii l-au adjudecat la limită, 17-16. În fine, în sfertul patru experiența superioară a piteștenilor și-a spus cuvântul și tabela de marcaj a înghețat la scorul de 87-73, diferență care nu a reflectat fidel realitatea din teren. Pentru echipa noastră urmează prima partidă pe propriul teren, sâmbătă, în compania unei alte echipe puternice a seriei, CSM Constanța.