JUDO Două medalii naționale pentru vâlceni

Cei mai buni judoka din România s-au întrecut în Sala Sporturilor Traian la Campionatul Național de judo.

Competiția a fost rezervată sportivilor Under 15, cei mai buni luptători reprezentând Romțnia după acest turneu la competițiile internaționale. Peste 400 de judoka legitimați la 70 de cluburi au luat cu asalt polivalenta vâlceană și au sperat să termine competiția pe podium. Organizatorii cred ca valoarea Campionatului Național este mai mare ca în anii precedenți. La festivitatea de deschidere a participat și primarul Ramnicului, fost vicecampion european de judo. Campionatul Național de judo s-a desfășurat pe parcursul a doua zile, pe echipe și individual. Judoca din Vâlcea s-au comportat foarte bine și au obținut doup medalii. Astfel, Andrei Olaru și Teodor Olaru au obținut locul 1 la categoria 73 kg, respectiv locul 2 la categoria +73 kg, adică medalii de aur și argint.