Înfrângere la limită pentru Lupi

CS Vâlcea 1924 a jucat pe propriul teren restanța din turul campionatului contra craiovenilor de la Universitatea. Ambele formații aveau moralul ridicat, lupii după succesul clar cu CSU Sibiu, oaspeții la trei victorii consecutive. Din păcate, Hristu Șapera nu a putu conta pe patru titulari, Blidaru fiind cel mai important dintre ei și asta s-a văzut în debutul întâlnirii. Universitatea a început mai bine, a pus și șapte puncte în plus pe tabela de marcaj, dar la finalul primului sfert a fost egalitate, 22-22. Coordonatele au fosta semănătoare și în sfertul secund și gruparea din Bănie a intrat în avantaj la pauza mare, 37-41. Nu era nimic pierdut și înainte de sfertul decisiv Vâlcea avea avantaj minim, 57-56. Finalul a fost electrizant, lupii au dus scorul la 75-70 și se părea că am scăpat în câștigători. Experiența superioară a craiovenilor, ineficacitatea la aruncările libere și arbitrajul șmecheresc au făcut ca U să egaleze la 77 și se părea că vom avea parte măcar de prelungiri. Nu a fost așa, Craiova a punctat pentru 78-77, echipa noastră nu a fructificat ultimul atac și oaspeții au plecat acasă cu un succes important. Pentru CS Vâlcea urmează o perioadă complicată, cu un meci pe propriul teren cu gruparea din Pitești, din postura de penultimă clasată și sabia retrogradării deasupra capului. (G.C.)