Înfrângere drastică pentru SCM în derby

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea avea șansa să intre cu șanse mari în lupta pentru titlul național din acest sezon în cazul unui rezultat pozitiv în derby-ul de la București cu CSM. Elevele lui Dahl reușiseră să învingă campioana în partida din tur, dar au avut o evoluție foarte slabă și nu au pus mari probleme. Prima repriză a fost echilibrată chiar dacă bucureștencele au fost la timonă. SCM a mers la cabine cu un handicap de trei goluri, 10-13 dar cu speranțe într-o revenire. În repriza secundă nu au mers nici apărarea și nici atacul. Cu doar nouă goluri marcate în 30 de minute și 19 primite, echipa noastră a cedat cu 19-32 și nu mai are șanse reale de a câștiga titlul național. Echipa noastră rămâne favorită la locul al treilea al podiumului pentru care se va lupta cu Gloria Bistrița, Măgura Cisnădie și Minaur Baia Mare. (G.C.)