Handbal feminin, Liga Națională! HCM, înfrângere la debut

Handbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea au debutat cu stângul în noua ediție de campionat. Elevele lui Aurelian Roșca s-au deplasat la Brașov pentru meciul contra Coronei, unul care a fost echilibrat din primul și până în ultimul său minut.

Vâlcencele au fost primele care au marcat, prin Florica, de la 7 metri și apoi s-a mers cap la cap până la finalul primei reprize. Doar ardelencele au condus, o singură dată, la o diferență de două goluri, 7-5. Ca cabine s-a mers tot la egalitate, 11-11 și repriza secundă avea să fie decisivă pentru soarta celor trei puncte puse în joc. Scenariul s-a repetat și în repriza a doua. HCM și Corona au fost pe rând la conducere, dar niciuna dintre ele nu s-a distanțat la mai mult de două goluri. Mai lucide pe final au fost gazdele, care au câștigat cu 23-22. La Corona a impresionat Bianca Tiron, în timp ce cele mai bune handbaliste ale echipei noastre au fost portarul Blazek și Florica, autoare a zece goluri. În runda viitoare HCM Râmnicu Vâlcea joacă pe propriul teren contra unei echipe puternice și o contracandidată la cupele europene, SCM Craiova, duminică.

Corona Brașov – HCM Râmnicu Vâlcea 23-22 (11-11)
Au evoluat:
Pentru Corona: Roșca, Mîrcă, Hosu – Tiron – 5, Buceshi – 4, Popa – 2, Tătar – 5, Chiper – 3, Bloj – 1, Neagu – 1, Chiricuță – 2, Hotea, Ciuciulete, Bucur. Antrenor Constantin Buceschi
Pentru HCM: Blazek, Razum – Florica – 10, Glibko – 3, Krnic – 2, Lopez – 2, Adespii – 2, Khouildi – 1, Gavrilă, Băcăoanu – 2, Vukcevic, Vasileuskaya. Antrenor Aurelian Roșca.
Eliminări de două minute: 2-2
Aruncări de la 7 metri: 6-9