Handbal feminin, Liga Florilor: Vâlcencele, victorioase la Roman!

HCM Râmnicu Vâlcea avea mare nevoie de victorie în runda cu numărul 24 din Liga Florilor pentru a spera la cucerirea medaliilor de bronz din această ediție de campionat. Chiar dacă elevele lui Gheorghe Sbora sunt deja sigure de participarea în viitoarea ediție a cupelor europene, mai exact în Cupa EHF, vâlcencele își doresc și o medalie de bronz.

Oltencele au evoluat în deplasare contra unui adversar periculos, HCM Roman și cele 60 de minute au fost echilibrate, conform așteptărilor. HCM a început cu mult mai bine și a condus 3-0, 4-1 și 5-0. Formația moldavă a reușit să revină pe tabela de marcaj și a încheiat la egalitate primul itan, chiar dacă municipalele au avut și 10-5. Și partea a doua a întâlnirii a fost una echilibrată. Încă 15 minute s-a mers cap la cap, după care vâlcencele au apăsat pe accelerație și au condus și cu trei goluri avans. După 20-23, echipa gazdă a marcat de două ori consecutiv, dar Vâlcea s-a impus la limită cu 23-22. Pentru echipa noastră au evoluat: Blazek, Razum, Ciucă – Glibko 8, Adespii 4, Băcăoanu 3, Florica 3, Vasileuskaya 2, Fernandez 1, Krnic 1, Lopez 1, Gavrilă, Vukcevic, Manea, Badea. Antrenori: Gheorghe Sbora (principal), Mia Rădoi, Ildiko Kerekeș Barbu