Handbal feminin, Liga Florilor SCM: Victorie mare împotriva Craiovei

În fața a peste 2000 de spectatori, echipa feminină de handbal, SCM Râmnicu Vâlcea, a obținut un succes mare în derby-ul Olteniei cu SCM Craiova. Au fost 60 de minute extrem de tensionate, la finalul cărora elevele lui Florentin Pera au câștigat cu 27-23, după ce au condus și la pauză cu 12-10.

La doar trei minute de la reluare, nemulțumit de o decizie de arbitraj, antrenorul oaspetelor, Bogdan Burcea, a amenințat cu retragerea echipei de pe teren și au urmat minute de incertitudine. Craiova a revenit și a condus cu 16-14, dar Vâlcea a revenit și s-a impus în final. După două etape, SCM Râmnicu Vâlcea este lidera Ligii Florilor, la egalitate de puncte cu CSM București, dar cu un golaveraj mai bun. (G.C.)