Handbal feminin, Liga Florilor: SCM învinge la Baia Mare și rămâne lideră

SCM Râmnicu Vâlcea continuă startul perfect din acest sezon competițional. Elevele lui Florentin Pera s-au deplasat în Maramureș, la Baia Mare, acolo unde la prima vedere urmau să întâlnească un adversar facil. Chiar dacă au venit din eșalonul secund, băimărencele au dat o replică foarte bună și soarta celor trei puncte puse în joc s-au decis în ultimele cinci minute.

Gazdele au început cu entuziasm meciul de pe propriul teren și au condus în primele minute. Vâlcea a revenit și a răsturnat tabela de marcaj. Apoi s-a mers cap la cap până la finalul primei reprize. Mai inspirate au fost băimărencele care au intrat la cabine în avantaj minim, 12-11. Și repriza secundă a fost una echilibrată. Gazdele au fost mai mereu la conducere, dar niciodată la mai mult de două goluri diferență. Ca și în derby-ul cu SCM Craiova, Florentin Pera a așteptat momentul oportul pentru a-și îndemna elevele să apese pe accelerație. Și momentul a venit destul de târziu. După minutul ’50 maramureșencele nu s-au mai distanțat la două goluri și din nou s-a mers cap la cap. Experiența și-a spus cuvântul și echipa noastră s-a impus în final cu 25-23. Si de aceasta dată, ca şi în meciul cu SCM Craiova, cea mai buna marcatoare a echipei de sub Dealul Capela a fost Marta Lopez Herrero, cu 7 goluri, secondată de Samara Da Silva Vieira şi Alicia Fernandez, cu câte 4, Irina Glibko, 3 goluri, Maria Gavrila şi Ana Maria Popa, 2 goluri, Cristina Florica, Raluca Bacaoanu si Diana Badea, câte un gol. După succesul de la Baia Mare, handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au revenit pe primul loc al clasamentului din Liga Florilor, la egalitate de puncte cu CSM București, campioana en-titre a României, dar cu un golaveraj mai bun.

5. Gloria Bistrița 3 2 0 1 78-70 6
6. Minaur Baia Mare 3 1 1 1 72-70 4
7. Corona Brașov 3 1 1 1 74-74 4
8. HC Zalău 3 1 1 1 68-69 4
9. CSM Slatina 3 1 1 1 64-66 4
10. Gloria Buzău 3 1 1 1 58-67 4
11. Dunărea Brăila 3 0 1 2 65-76 1
12. CSM Galați 3 0 1 2 64-75 1
13. CSU Cluj Napoca 3 0 0 3 71-78 0
12. CSM Roman 3 0 0 3 67-81 0