Handbal feminin, Liga Florilor: HCM nu se lipește la medalii! Vâlcencele au cedat pe propriul teren contra sibiencelor de la Măgura Cisnădie și cel mai probabil vor termina sezonul pe poziția a patra a clasamentului

HCM Râmnicu Vâlcea a făcut un meci slab pe propriul teren contra sibiencelor de la Măgura Cisnădie și a ratat ultima șansă de a câștiga o medalie în această ediție de campionat. Prima parte a fost una echilibrată și s-a treminat la egalitate: 13-13. În prima parte a reprizei secunde oaspetele s-au descurcat ma bine, au trecut la timonă și au avut și avans de patru goluri, 17-21, cu 15 minute înainte de final.

HCM a revenit și a egalat la 22, dar finalul le-a aparținut ardelencelor care s-au impus cu 27-25. Rezultatul le anulează oltencelor șansele de a mai câștiga o medalie la finalul sezonului, dar suporterii vâlceni rămân cu consolarea că favoritele au obținut un loc în viitoarea ediție a cupelor europene după ce au ajuns în finala Cupei României, pierdută cu CSM București, campioana României. În ultima rundă a campionatului, HCM Râmnicu Vâlcea va evolua în deplasare cu Rapid București și are nevoie de toate cele trei puncte pentru a nu ceda și locul 4 din Liga Florilor, având în vedere că HC Zalău s-a apropiat la doar trei lungimi de undă.