Handbal feminin, Liga Florilor: HCM, meci mare contra campioanei! Echipa antrenată de Roșca a cedat la doar trei goluri diferență în fața CSM-ului din București

La un pas de o mare surpriză a fost HCM Râmnicu Vâlcea în meciul disputat la București, în fața fostei campioane a Europei, CSM. Elevele lui Aurelian Roșca au început partida bine, s-au ținut scai de adversare care nu s-au putut desprinde la mai mult de trei goluri.

La jumătatea primei reprize era doar 9-8 pentru Cristina Neagu și compania. Până la pauză CSM București s-a desprins, 17-11 și se părea că bucureștencele nu vor avea probleme mari să își treacă în cont alte trei puncte. Mai mult decât atât, gazdele au început mai bine repriza secundă, s-au desprins la opt goluri avans, moment în care Roșca a cerut timp de odihnă. Din acel moment echipa noastră a jucat aproape perfect, a readus treptat din diferență și a fost la un pas să egaleze la scorurile de 23-22 și 24-23! CSM București s-a concentrat mai bine pe final și s-a terminat 27-24! HCM Râmnicu Vâlcea rămâne pe locul trei al clasamentului, profitând de pasul greșit făcut de Corona Brașov, înfrângere la Galați. În următoarea partidă, echipa noastră va evolua pe propriul teren, miercuri de la ora 17.00, contra unui adversar incomod, HC Zalău.