Handbal feminin, Cupa EHF: HCM ratează calificarea în grupe! Echipa noastră a pierdut și manșa retur cu Ikast din Danemarca

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au jucat în fața unor tribune arhi-pline contra danezelor lui Ikast și au sperat la o minune. Echipa noastră avea nevoie de un succes la șapte goluri avans pentru a accede în grupele Cupei EHF, la prima participare în cupele europene din istoria clubului.

Mânate de la spate de vulcanul din sala Traian, elevele lui Pera au facut o primă repriză senzațională. Vâlcencele au condus încă din debut și la un moment dat au avut cinci goluri avans. Mai era nevoie de doar înca două și SCM urma sa meargă la “masa bogaților”. Cu o apărare exactă și exasperantă pentru nordice, echipa noastră a continuat să joace aproape perfect și a intrat la pauză cu un avans de patru goluri, 14-10. Situația era rezolvată mai mult de jumătate! Din păcate, însă, Ikast a revenit în partea a doua a întâlnirii, s-a apropiat la două goluri și apoi a egalat la 17, când mai erau de jucat 12 minute. Din acel moment, Florentin Pera a riscat tot, sperând la un final de foc și la o calificare spectaculoasă. Experiența superioară a nordicelor și-a spus cuvântul, însă și Ikast s-a ținut bine și a reușit să se impunăm cu 21-19. În grupele principale ale Cupei EHF merg danezele în timp ce echipa noastră se poate concentra sută la sută pe parcursul din această ediție de campionat. Pentru elevele lui Florentin Pera rămân de îndeplinit doar obiectivele interne. Dacă va termina pe primul sau pe cel de-al doilea loc din Liga Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea poate juca anul viitor în grupele Ligii Campionilor Europeni, acolo unde a mai fost Oltchim Râmnicu Vâlcea. Întrecerea internă ia o pauză până în luna ianuarie a anului viitor, pentru participarea Naționalei feminine la Trofeul Carpați și la turneul final al Campionatului European. (G.C.)