Ghinion pentru FCP Otăsău

Liga a IV-a la fotbal a programat derby-ul campionatului dintre Oltețul Alunu și FCP Otăsău, a treia și prima clasată. Partida a fost una palpitantă. Gazdele au deschis scorul repede prin Herăscu apoi au jucat în superioritate numerică mai bine de 70 de minute după eliminarea lui Despoiu.
Lidera putea egala înainte de pauză, dar Stănică a ratat o lovitură de la 11 metri. În prelungirile meciului, FCP Otăsău a punctat pentru 1-1 după reușita lui Neacșu. Nu s-a terminat egal pentru că în minutul 4 al prelungirilor Herăscu a adus toate cele trei puncte grupării din Alunu, din penalty. După această rundă clasamentul în prima ligă vâlceană s-a strâns.
FCPO rămâne lideră, dar mai are avans de două puncte față de Sparta și trei față de Oltețul Alunu.

Rezultate:

Minerul Costești – CS Mădulari – nu s-a disputat, oaspeții s-au retras din campionat
Oltul Ionești – Viitorul Budești 2-1
Sparta Rm. Vâlcea – Unirea Tomșani 6-0
Atletic Drăgășani – Viitorul Mateești 4-2
Oltețul Alunu – FCP Otăsău 2-1
Lotru Brezoi – FC Băbeni 2-2
Chimia – Minerul Berbești 2-1
Foresta Malaia – CS Gușoeni 0-0