FOTO/VIDEO Laborator de droguri descoperit în Vâlcea! Rețea națională destructurată în operațiunea DIICOT «1 Mai»!
O amplă acțiune a procurorilor DIICOT – Structura Centrală a dus la destructurarea unei rețele de criminalitate organizată care acționa la nivel național, inclusiv în județul Vâlcea.
„Pe parcursul anului 2025, șase dintre inculpați au constituit, în municipiul București, o grupare de criminalitate organizată, având ca scop obținerea unor importante sume de bani din producția și vânzarea de droguri pe piața internă din România”, au transmis procurorii DIICOT.
Ulterior, rețeaua s-a extins, iar anchetatorii precizează: „Spre finele anului 2025, la grupul infracțional organizat au aderat alți 4 inculpați (trei femei și un bărbat), cu atribuții în vânzarea, respectiv producerea unor cantități de substanțe interzise”.
Laborator clandestin descoperit în Vâlcea
Un punct central al operațiunii îl reprezintă județul Vâlcea. „În luna noiembrie, pe raza localității Vlădești, județul Vâlcea, cinci dintre membri grupării de criminalitate organizată au înființat un laborator clandestin destinat producției de hașiș și ulei de canabis”, au arătat reprezentanții DIICOT.
Totodată, ancheta arată că unul dintre inculpați, în vârstă de 32 de ani, s-a ocupat preponderent de procesul de producție, cu sprijinul coinculpaților, fiecare membru obținând ulterior o parte a drogurilor astfel produse în vederea comercializării.
Droguri aduse din străinătate și vândute în țară
Componenta internațională a rețelei este detaliată clar în comunicat: „Doi dintre inculpați au inițiat, în mai multe rânduri, comenzi online pentru achiziționarea unor dispozitive tip „vape” conținând droguri de risc și substanțe susceptibile de a avea efecte psihoactive, în scopul comercializării ulterioare a acestora”.
Aceștia au procurat din Spania, Italia și Franța și introdus pe teritoriul României, în perioada noiembrie 2025 – martie 2026, diferite cantități de rezină de canabis, 500 vape-uri cu conținut de THC, Delta-8-THC-O-acetat și Delta-9-THC-O-acetat și peste 24 kilograme jeleuri conținând THC, delta-8-THC și CBD, disimulate în 7 colete”, au mai transmis procurorii DIICOT.
Percheziții în mai multe județe, inclusiv Vâlcea
Acțiunea a fost una de amploare. „Ieri, în cadrul acțiunii intitulate generic ”1 Mai”, au fost puse în aplicare 17 mandate de percheziție domiciliară în municipiul București și pe raza județelor Ilfov, Ialomița, Argeș și Vâlcea fiind găsite și ridicate circa 14,2 kilograme canabis, 1,4 kilograme rezină de canabis, 1 kilogram cocaină, 90 grame ciuperci halucinogene, peste 480 sticluțe lichid Isolate CBD Oil, în diferite concentrații, mai multe plicuri conținând semințe de canabis, grindere, cântare electronice de precizie, dispozitive de stocare a datelor și dispozitive GPS”, au comunicat procurorii DIICOT.
De asemenea, au fost găsite două culturi de canabis, indoor, prima formată din 161 plante cu tulpini și inflorescențe parțial uscate și 143 de plante imature verzi și o alta cu 176 de plante în diverse stadii de dezvoltare.
Măsuri preventive și continuarea anchetei
În urma acțiunii, procurorii au luat măsuri: „Astăzi, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București cu propunerea de arestare preventivă a inculpaților reținuți, pentru o perioadă de 30 de zile”.
„Pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție”, au mai transmis procurorii DIICOT.






