În urma jocurilor olimpice militare 2019 din Wuhan China, România s-a clasat pe locul 19 din 109 țări participante. Din echipa care a reprezentat România a luat parte și alergătorul și orientaristul vâlcean Alexandru Fozocos.

Sportivul ne-a declarat că a fost o competiție reușitâ având în vedere anvergura și sportivii de top din cele 109 țări.
“S-au obținut medalii de aur, argint și bronz, deci practic echipa noastră a fost prezentă pe tot podiumul. Țin să îi menționez pe colegii mei: Zinca de la orientare (bronz), Firfirică de la disc (aur), scrimă argint, box bronz, lupte bronz, judo argint cărora le mulțumesc în mod special că au adus România pe podium. Cât despre cursele mele pot spune că sunt foarte satisfăcut și voi face tot posibilul să urc în clasament la competițiile viitoare. Acum pentru mine urmează câteva zile de repaus după care reîncep pregătirea’, ne-a spus alergătorul montan Alexandru Fozocos.