Bianca Andreescu, tenismena care a copilărit la Vaideeni, a reușit să câștige turneul de la Indian Wells, după o finală de vis cu Angeluque Kerber.

Românca și-a adjudecat primul set cu 6-4 dar l-a pierdut pe cel de-al doilea cu 3-6 și s-a ajuns în decisiv. Mai proapspătă, Andreescu a dominat decisivul și a câștigat cu 6-4, chiar dacă a ratat mai multe mingi de meci. La începutul anului, Bianca era clasată pe locul 178 WTA. După acest triumf, ea urcă până pe locul 24 WTA.

La Vaideeni, finala la căminul cultural

Iubitorii de sport din Vaideeni au urmărit marea finală de la Indian Wells la căminul cultural din localitate, acțiune inițiată de Fundația Moștenitorii. Atmosfera a fost una electrizantă și vâlcenii s-au bucurat pentru fircare minge câștigată de Bianca. Pentru Andreescu viitorul turneu la care va participa chiar în această săptămână este cel de la Miami, acolo unde în primul tur o va întâlni pe Irina Begu. (G.C.)