Fotbal, Liga a III-a: Flacăra e noua lideră!

Flacăra Horezu, singura reprezentantă a Județului Vâlcea în competițiile organizate de Federația Română de Fotbal, continuă să uimească. Elevii lui Adrian Popa ai jucat cel mai greu meci de pe propriul teren din acest sezon, în fața formației patronate de fiul lui Liviu Dragnea, Turris Turnu Măgurele.

Înainte de startul celor 90 de minute, teleormănenii erau pe prima poziție a clasamentului. Interesantă a fost situația celor două bănci tehnice. La oaspeți, Erik Lincar este fostul tehnician al antrenorului echipei noastre, Adrian Popa, în perioada în care ambii au activat la CSM Râmnicu Vâlcea. La finalul celor 90 de minute, elevul și-a învins profesorul. Horezenii au deschis scorul repede, încă din minutul 25. La capătul unei faze colective a punctat Radu Georgescu, horezean get-beget, și el fost elev al antrenorului teleomănenilor. Mijlocașul vâlcean a beneficiat de o centrare perfectă a lui Samson Swabueze, a preluat și a șutat sec la colțul scurt. Și de această dată apărarea horezeană a funcționat perfect. Până la finalul întâlnirii s-a menținut echilibrul și oaspeții puteau egala în final, mingea a intrat în poartă dar golul a fost anulat pentru faul în atac. S-a terminat 1-0 și Flacăra Horezu este noua lideră a clasamentului Seriei a III-a.