Fotbal, Liga a III-a: Flacăra a suferit primul eșec

Flacăra Horezu s-a deplasat la Brașov pentru meciul cu Municipal din localitate din postura de echipă neînvinsă. Elevii lui Adrian Popa erau pe poziția a treia a clasamentului și deja este luată în seamă de formațiile care au ca obiectiv promovarea în eșalonul al doilea fotbalistic. Disputa de sub Tâmpa a fost una echilibrată, conform așteptărilor și soarta celor trei puncte s-a decis chiar în ultimul minut, deși echitabil era un rezultat de egalitate.

Interesant este că oficialii vâlceni nu au acuzat arbitrajul la final, deși martorii spun că decizia centralului a fost una discutabilă. Flacăra se pregătește acum pentru un alt meci de foc, în fața unei formații de tradiție a fotbalului românesc. Cele două echipe au jucat un fotbal deschis încă din debut și au trecut peste perioadele obișnuite de tatonare. Brașovenii au deschis scorul repede, în minutul 10, atunci când Boția a reluat cu capoul din interiorul careului. Elevii lui Adrian Popa nu au cedat și au restabilit egalitate după doar 14 minute, prin Raul Nistor, cel care a executat perfect o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri distanță de poarta adversă. A urmat o perioadă de dominare a ardelenilor dar reduta vâlceană a rezistat și a pus multe probleme pe contraatacurile tăioase. Când meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate logic, Municipal a dat lovitura după ce experimentatul Strătilă a transformat o lovitură de la 11 metri. După prima înfrângere a stagiunii, Flacăra a părăsit podiumul clasamentului dar rămâne la doar trei puncte distanță de lideră. În runda viitoare, sâmbătă de la ora 15.00, la Horezu vine una din echipele care nu concep să rateze promovarea, FC Universitatea Craiova. Echipa lui Adrian Mititelu a avut, însă, un start de sezon sub așteptări dar pare să își revină după ce în runda precedentă a trecut clar de CSM Alexandria cu scorul de 3-1. Inițial s-a zvonit că partida va avea loc pe Stadionul Municipal din Zăvoi dar oficialii horezeni au infirmat știrea. Meciul este unul de risc, având în vedere că la Horezu va face deplasarea și galeria oaspeților, din informațiile noastre peste 1500 de persoane.