Fotbal: Flacăra, ca și promovată în Liga a III-a! Elevii lui Adi Popa au învins cu 8-0 în turul dublei cu Rapid Buzescu

După o pauză de un an, Vâlcea va avea din nou o echipă în campionatele organizate de Federația Română de Fotbal, în eșalonul al treilea cel mai exact. Flacăra Horezu, campioana județului din acest sezon, fără înfrângere, a jucat manșa tur a barajului de promovare, pe propriul teren.

Echipa noastră a avut parte de un adversar cu mult sub valoarea sa, Rapid Buzescu, de care a trecut cu un categoric 8-0. Încă de la pauză se știa echipa care va obține calificarea, în condițiile în care horezenii conduceau deja cu 5-0. Scorul a fost deschis încă din minutul 15, prin Ovidiu Popescu. Boby Verdeș, de două ori, Raul Nistor și Radu Georgescu au stabilit scorul după 45 de minute și spectatorii care au umplut tribunele stadiopnului din Treapt erau pe deplin satisfăcuți. Experimentata formație de la Horezu putea să mai înscrie alte multe goluri în mitanul second, dar a mai scăzut din turația motoarelor. Chiar și așa, Samson, Nistor și Simeanu au fost autorii celor trei reuşite ale elevilor lui Adrian Popa, din cea de-a doua repriză. Returul va avea loc pe 23 iunie, pe terenul formației campioane din Teleorman, dar este clar că nu se mai pune problema formației care în sezonul viitor va evolua în Liga a III-a. Lăsând la o parte scorul final, unul conform cu realitatea din teren, a încântat jocul prestart de gazde care au confirmat forma excelentă din campionatul intern. Flacăra Horezu reușește, astfel, să ajungă în liga superioară la cea de-a treia încercare. Lotul Flacărei este unul, însă, cu mult superior față de precedentele două încercări. Cu Florin Matache, Boby Verdeș, Radu Georgescu sau Samson Nwabuere, horezenii pot spera chiar să atace promovarea în eșalonul al doilea, dacă vor avea susținerea financiară necesară. (G.C.)