Florentin Pera explică succesul contra CSM-ului

Tehnicianul principal al echipe de handbal, SCM Râmnicu Vâlcea, explică de ce fetele pe care le antrenează au câștigat Cupa României.
“În primul rând sunt foarte bucuros că am revenit pe teren după o pauză de șase luni. La toți ne era foarte dor de handbal. A revenit cum nu se putea mai bine. Am avut un prim meci contra Rapidului. Eu cred că am făcut o partidă bună, chiar dacă am avut unele probleme la finalizare. Ne-am calificat în finala Cupei României. Știam că pentru a câștiga trofeul trebuia să jucvăm perfect, urma să întâlnim pe CSM București. Am început perfect, am condus cu 3-0 și am dat semnalul că suntem într-o zi foarte bună. Ele au evoluat pe propriul teren dar asta ne-a motivat în plus. A fost o primă repriză de vis. Am condus la 8 goluri diferență dar a intervenit o animită relaxare în repriza a doua, chiar dacă le-am spus fetelor că pornim de la zero. Am avut o cădere, pe undeva normală dar în final ne-am impus. Am câștigat pentru că nu am cedat nicio secundă, fetele merită toate felicitările”, precizează Florentin Pera. (G.C.)