Fără greșeală în Europa. SCM a învins în Franța

După succesul clar din debutul grupelor Cupei EHF, handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea a reușit o nouă victorie, de această dată în deplasare. Elevele lui Dahl s-au deplasat în Franța pentru meciul cu Chambray Touraine și aveau nevoie de toate punctele pentru a rămâne pe primul loc al clasamentului grupei. După o primă repriză echilibrată în care ambele formații au fost la conducere, gazdele au intrat la cabine în avantaj de două goluri, 14.12. Repriza secundă a fost palpitantă. Franțuzoaicele au avut și patru goluri peste SCM, dar oltencele au revenit spectaculos și s-au impus în final cu 26-25. Vâlcea este aproape de sferturile de finală ale competiției și și-a depus o candidatură serioasă la câștigarea trofeului pus în joc.
Pentru echipa noastră au evoluat : Hosu, Roch, Rus – Nikolic 7, Elghaoui 7, Glibko 3, Florica 2, Bucur 2, Liscevic 1, Gonzalez 1, Lupei 1, Dache 1, Gorshenina 1, Dăscălete, Marin. (Gabriel Cîrjaliu)