
Eșec al administrației din municipiul Drăgășani! Conducerea ADP Drăgășani își bate joc de un buget lunar de 10 miliarde lei
Deși a evitat din răsputeri să aibă contacte transparente cu presa locală, noul primar liberal al Drăgășaniului nu a putut ține jurnaliștii departe de informațiile din “rețea”. Iar sursele noastre spun că aceeași conducere a ADP, în fruntea căreia se află un om ce trebuia să fie la pensie încă de acum 6 luni, își bate joc de peste 8 ani de banii orașului.
În condițiile în care 5 luni pe an nu tai iarba din parcuri, rămân destui bani de dirijat, iar conducerea ADP, cu o lipsă de transparență care sfidează populația și Consiliul Local, împreună cu executivul primăriei ia decizii pe ultima sută de metri sau în ultimul minut pentru a forța votul consilierilor spre încredințări directe suspectibile de aranjamente.
Acum în prim plan este dezinsecția și deratizarea. Insectele terorizează un oraș care are bani și care putea stabili din vreme, prin licitație, o societate responsabilă de aceste operațiuni. Dar s-a amânat iar, și abia vineri, pe 13 iunie, s-a pus consilierilor în față la vot, pe repede dinainte, aruncarea unor miliarde către o firmă stabilită de primar sau de tartorele de la ADP.
Consilierii PSD și AUR sunt indignați de acest sistem al executivului. Ei au solicitat, de mai multe ori, în ședințe anterioare stabilirea unui program și unui buget pentru dezinsecție. Primarul conduce cu superficialitate, ca să nu spunem altfel, administrația, în cel mai bun caz fiind vinovat de lipsă de competență și viziune și în cel mai rău caz de câteva articole din Codul Penal.
Nu mai vorbim că din cauza obtuzității sale, Drăgășaniul a pierdut 3 milioane de euro fonduri cu care putea fi modernizată piața orașului. Nu are nimic, va fi organizat cu acei bani un târg din o localitate rurală.
Exasperat de acest habarnism,deputatul Nicolae Mîndrescu, locuitor al municipiului, i-a trimis primarului, luni 15 iunie 2025, următorul comunicat:
“Comunicat către Primarul Costinel Stoica și Consiliul Local Drăgășani
Țânțarii din parcuri – Copiii noștri sunt lăsați să fie mușcați în fiecare seară?
Stimate Domnule Primar,
Am înțeles că nu se poate rezolva situația câinilor, că apa tot cu rugină o primim, dar mai am o întrebare simplă, dar urgentă: De ce copiii din Drăgășani trebuie să sufere mușcăturile țânțarilor în parcurile orașului?
Este inacceptabil ca familiile să nu se poată bucura de o seară liniștită în aer liber din cauza unei probleme care are soluții simple.
Ce anume ați făcut până acum pentru a rezolva această situație?
Când vor fi luate măsuri concrete?
Voi fi prezent la următoarea ședință a Consiliului Local pentru a cere răspunsuri directe și un plan de acțiune. Drăgășani merită mai mult decât promisiuni, merită un oraș în care copiii să se poată juca în siguranță, fără să fie mâncați de țânțari”.
L-am contactat pe edil, dar acesta, ca de obicei, în ultimele luni, a considerat că nu este important să ne răspundă și să ne dea un punct de vedere.
L-am găsit însă disponibil pe Lucian Borza, administratorul public al municipiului, care ne-a declarat că problema este cunoscută de toți consilierii PSD și AUR, ai căror copii sunt și ei mușcați de insecte ca și ceilalți copii și ai căror vecini se plâng de indolența celor din ADP zilnic.
“Ne bucură prezența domnului deputat la ședința Consiliului Local. Îl invităm să fie prezent la aceste ședințe cât de des poate. La cea anterioară ar fi fost bine să fie și domnia sa și cât mai mulți cetățeni ai Drăgășaniului. Aceștia au dreptul să știe cât de transparente și corecte sunt achizițiile publice, ce se întâmplă cu banii, să vadă că lipsa de transparență este evidentă și că de cele mai mult ori consilierii sunt puși în fața faptului împlinit și determinați, ca în cazul de față cu țânțarii, să voteze și să accepte încredințări directe pe sume mari către nu se știe ale cui firme.
Îmi doresc ca și colegii mei din consiliu de la PSD și AUR: investiții corecte, un ADP condus profesionist și responsabil și o dezvoltare bazată pe investiții a municipiului. Dar pentru a avea toate acestea este nevoie și de o colaborare corectă și totală a domnului primar.
Ne-am bucura ca la aceste ședințe să participe cât mai mulți jurnaliști și de ce nu și alți parlamentari din Vâlcea”, ne-a declarat domnul Lucian Borza.
Ne vom strădui să mergem la ședințele de consiliu municipal în Drăgășani și noi cei din presă, iar dacă executivul nu ne va răspunde la întrebări după aceste ședințe, vom cere răspunsuri oficial, în baza Legii 544.
Regretăm că unii primari noi au uitat, la mai puțin de un an de la alegeri, promisiunile din Campania electorală.
Traian GUMINSKI