Elevele lui Pera au pierdut derby-ul cu CSM București

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au pornit ca mari favorite în derby-ul Ligii Naționale contra bucureștencelor de la CSM. Echipa din Capitală a făcut deplasarea la Sfântu Gheorghe fără nouă handbaliste și fără tehnicianul principal din cauza focarului de Covid și a accidentărilor. Au urmat 60 de minute echilibrate în care elevele lui Florentin Pera au condus în debut apoi CSM a revenit pe tabela de marcaj și a avut avantaj în permanență. La pauză a fost 11-9 pentru bucureștence, cu Neagu și Pintea în formă de zile mari și cu portarul Grubisic fenomenală. În prima parte a reprizei secunde CSM a luat avans dar spre final echipa noastră a a revenit și cu cinci minute înainte de final avea un handicap de doar două goluri, 21-23. Finalmente a fost 27-22 pentru CSM București care nu mai poate pierde titlul național din acest an, elevele lui Florentin Pera urmând să se bată pentru locul secund cu Minaur Baia Mare. Cele două formații se vor afla față în față și în optimile Ligii Campionilor.