Egal în derby-ul dintre Viitorul Dăești și SCM Rm. Vâlcea

Runda de Liga a III-a desfășurată la finele săptămânii trecute a programat și un derby județean spectaculos. La baza sportivă de la Fedeleșoiu Viitorul Dăești a primit vizita formației SCM Râmnicu Vâlcea, disputa aducând în tribune un număr mare de spectatori. Dăeștenii au condus la pauză după reușita lui Gabriel Florescu și după pauză au dublat avantajul după golul marcat de Răzvan Dinu. Finalul întâlnirii le-a aparținut municipalilor care au egalat Tilioiu și Neacșu aducând un punct în Zăvoi. Vestea bună este că celelalte două formații din Vâlcea au reușit punctaj maxim. Cozia Călimănești a spart gheața și s-a impus cu 3-2 în fața unui adversar dificil, Oltul Curtișoara, în timp ce Flacăra Horezu a dispus de Vedița Colonești cu un sec 4-1. Horezenii sunt în acest moment pe ultima poziție de play-off în timp ce Viitorul și SCM sunt pe pozițiile 5, respectiv 6. Cozia rămâne ultima, dar a redus handicapul față de următoarea clasată la un singur punct. (G. C.)