Din Oteșani, în bucătăriile Romei, apoi acasă. Florin Ciofu aduce gustul autentic al Italiei la Râmnicu Vâlcea
Peste 20 de ani petrecuți în Italia, sute de mii de preparate gătite și o experiență construită exclusiv în bucătăriile restaurantelor. Aceasta este cartea de vizită a lui Florin Ciofu, vâlcean originar din Oteșani, care a decis să revină acasă și să deschidă Pizzeria Colosseo, în zona „La Geamuri Late” din Râmnicu Vâlcea.
Plecat din România la doar 19 ani, Florin și-a construit viața la Roma, unde și-a întemeiat familia și și-a dedicat întreaga carieră gastronomiei italiene.
„Italia m-a crescut. Acolo am învățat meserie, acolo mi-am întemeiat familia, iar copiii mei sunt născuți la Roma. O parte din sufletul meu a rămas acolo, dar România este acasă și am vrut să aduc aici ceea ce am învățat în toți acești ani”, povestește Florin.
Italia se regăsește în fiecare preparat
La Colosseo, autenticitatea este regula de bază. Ingredientele sunt aduse din Italia, iar rețetele respectă tradiția pe care Florin a învățat-o în peste două decenii de muncă.
„Totul este italian. Ingredientele sunt din Italia, până și sarea o aduc de acolo. Românești sunt doar apa și aerul”, spune zâmbind.
Pentru el, cea mai bună reclamă este clientul mulțumit.
„Nu mă interesează să economisesc câteva grame de ingrediente. Dacă faci asta, nu mai obții gustul adevărat și omul nu mai revine. Prefer să plece încântat și să mai aducă alți oameni”, ne mai spune Florin.
Bucătarul care nu vrea să lase calitatea la voia întâmplării
Florin spune că va găti zilnic, fiind convins că succesul unui restaurant depinde de implicarea celui care l-a creat.
„Chiar dacă înveți pe cineva, dacă nu ești prezent în fiecare zi, gustul se schimbă. Eu vreau ca fiecare pizza să fie la fel de bună”, spune Florin.
Deocamdată, echipa este formată din el și un ospătar, iar dacă afacerea va crește, va angaja și un ajutor în bucătărie.
Un colț de Roma, în Râmnicu Vâlcea
Pizzeria Colosseo este mai mult decât un nou local. Este povestea unui vâlcean care, după peste 20 de ani petrecuți în Italia, a ales să investească acasă și să aducă la Râmnicu Vâlcea gustul autentic al bucătăriei italiene.
Pentru cei care îi trec pragul, experiența nu înseamnă doar o pizza, ci o călătorie culinară inspirată din Roma, pregătită cu ingrediente autentice, pasiune și respect pentru tradiția italiană.
Gabriel Cîrjaliu

