Derby onorat la Vaideeni – nouă goluri și spectacol cu carul

Seria de Nord a eșalonului V a programat la finalul acestei săptămâni derby-ul local de la Vaideeni care a pus față în față pe Montana Izvorul rece și pe cea mai veche formație din fotbalul vâlcean, Păstorul. Cele 90 de minute au fost tensionate, palpitante și spectaculoase. Oaspeții au condus cu 1-0, 2-0, 3-2 și 4-3, dar echipa vicelui Vasile Ichim a revenit de fiecare dată și a egalat. Gazdele de la Montana s-au impus în final cu 5-4 după ce au marcat golul victoriei 5 în minutul 86 și au urcat pe locul 5 al clasamentului. Pentru gazde au punctat: Comănescu (3), Marica și Bădulescu, câte 1, în timp ce pentru Păstorul au punctat M. Străulea (2), Gheorghescu și Dănuț Străulea, câte 1. În următoarea rundă, Montana merge la Stoenești pentru a se lupta cu Ursu (s) din localitate, în timp ce păstorii joacă tot pe propriul teren cu Tineretul Surupate. (G.C.)