
De ce şi cum putem ajuta micii comercianţi de cartier
În ciuda unor explozii a marilor lanţuri alimentare în fiecare cartier din România, încă există mici magazine.
Unele alimentare, altele cu produse second hand de haine, unele inclusiv cu rechizite şcolare şi fel de fel de mărunţişuri.
Toate aceste mici firme sunt ameninţate cu falimentul de legea care obligă să se introducă dispozitive prin care să accepte plata cu cardul. Multe din produsele din astfel de magazine au adaosuri comerciale între 50 de bani (o sticlă de apă) şi 2 lei.
Adaosul comercial însă nu înseamnă integral profit pentru că acel magazin consuma apă, curent, deseori se plăteşte chirie pe spaţiu, taxe la stat, contribuţii la salarii etc. Dacă lumea va începe să cumpere plătind cu cardul la fiecare tranzacţie băncile încasează înre 20 şi 40 de bani comision. Unele produse vor fi vândute în pierdere.
Banii în numerar sunt singura formă de plată complet anonimă. Fără amprente digitale, fără trasabilitate, fără supraveghere. Când plătești cash, nimeni nu poate urmări ce cumperi, unde mergi sau ce preferințe ai. Într-o lume în care fiecare clic este înregistrat, cash-ul este ultima redută a vieții private.
Plata cu bani lichizi înseamnă o tranzacție directă între tine și comerciant, fără bănci, fără comisioane, fără întârzieri sau verificări suplimentare. Mai ales în comunitățile mici, acest tip de tranzacție susține economia locală și oferă un control real asupra cheltuielilor.
A folosi bani cash nu este un gest demodat, ci o formă de rezistență tăcută și necesară. Este o alegere prin care ne apărăm intimitatea, libertatea economică și siguranța personală. De aceea, este esențial să continuăm să folosim numerar şi să nu cerem bonuri cu care şi aşa nu avem ce face. Ne apărăm împreună refuzând, pe cât posibil, impunerea exclusivității plăților electronice. Pentru că libertatea începe cu dreptul de a alege cum îți cheltuiești banii.
Traian Guminski