![](https://evenimentvalcean.ro/wp-content/uploads/2015/11/romania-primul-loc-in-europa-privind-numarul-de-pietoni-morti-in-accidente-rutiere-118824.jpg)
Copil de şapte ani accidentat pe trecerea de pietoni
În data de 23 martie a.c., în jurul orei 13.35, L. A., de 62 de ani, din municipiul Rm. Vâlcea, a condus un autoturism pe strada Copăcelu, pe DN67, din direcţia Rm. Vâlcea – Horezu, iar în dreptul Bisericii Copăcelu, nu a acordat prioritate de trecere unui minor de 7 ani, din municipiul Rm. Vâlcea, care în calitate de pieton se angajase în traversarea străzii, pe marcajul pietonal semnalizat corespunzător, lovindu-l cu partea din faţă a autoturismului.
În urma impactului, minorul a fost rănit uşor, fiind transportat la Spitalul Judeţean Vâlcea pentru acordarea de îngrijiri medicale
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Cercetările continuă.