Doliu în Biserica Ortodoxă Română. Emil Lovișteanul, fost Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, a trecut la Domnul
Biserica Ortodoxă Română este în doliu după trecerea la cele veșnice a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, cuniscut de vâlceni sub numele Emil Lovișteanul. Ierarhul s-a stins din viață astăzi, 26 iunie, la vârsta de 54 de ani, după o lungă și grea suferință.
Potrivit Biroului de Presă al Arhiepiscopiei Aradului, reprezentanții eparhiei vor reveni în perioada următoare cu detalii privind programul slujbelor de înmormântare.
Pentru credincioșii din județul Vâlcea, vestea are o încărcătură aparte, întrucât Preasfințitul Emilian a slujit timp de aproape opt ani ca Episcop-vicar al Arhiepiscopia Râmnicului, purtând titulatura de Episcopul Lovișteanul.
În ședința Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 29 octombrie 2009, a fost ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, iar ceremonia de instalare a avut loc la 14 noiembrie 2009, în Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, fiind oficiată de Patriarhul Daniel.
În perioada petrecută la Râmnic, Preasfințitul Emilian a fost implicat în viața liturgică și administrativă a eparhiei, participând la numeroase slujbe, sfințiri de biserici și evenimente religioase din județul Vâlcea. Prezența sa a fost una constantă în comunitățile parohiale și monahale, fiind apreciat pentru activitatea pastorală și pentru apropierea de credincioși.
În anul 2017, Sfântul Sinod l-a ales Episcop-vicar al Arhiepiscopia Aradului, cu titulatura Emilian Crișanul, iar instalarea sa a avut loc la 16 iulie 2017, în vechea Catedrală din Arad.
Născut la 12 februarie 1972, în localitatea Berezeni, Preasfințitul Emilian (Vlad Nica) a urmat Seminarul Teologic de la Neamț și studiile universitare la Constanța, devenind doctor în teologie în anul 2009. De-a lungul activității sale a îndeplinit importante responsabilități în cadrul Arhiepiscopiei Iașilor, fiind, între altele, mare eclesiarh al Mănăstirii Neamț, consilier cultural și exarh al mănăstirilor din județul Iași.
Prin plecarea sa la Domnul, Biserica Ortodoxă Română pierde un ierarh cu o bogată experiență administrativă și pastorală, iar credincioșii din Vâlcea își amintesc de anii în care a slujit în mijlocul lor ca Episcopul Lovișteanul.
Dumnezeu să-l odihnească în pace și să-l așeze în ceata drepților!

