Cea de-a 16-a ediție a Memorialului “Constantin Tită” a reunit echipe de top! SCM Rm. Vâlcea – locul II

Sala Sporturilor Traian a găzduit a 16-a ediție a Memorialului “Constantin Tită” la handbal feminin cu patru participante la start: SCM Râmnicu Vîlcea, Corona Brașov, SCM Craiova și CSM Slatina.

Pornite ca mari favorite la câștigarea trofeului, vâlcencele antrenate de Bent Dahl au terminat pe poziția a doua a clasamentului. În semifinalele competiției, Corona a trecut de CSM Slatina cu 34-28, în timp ce SCM Râmnicu Vâlcea le-a învins pe craiovence cu 40-27.
În finala mare brașovencele au prestart un joc spectaculos, au greșit mai puțin și au învins surprinzător echipa gazdă, scor 37-30. Pe poziția a treia a terminat SCM Craiova după 34-29 cu CSM Slatina. Julie Foggea a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, Anniken Wollik a fost golgheteră, iar Rebeca Necula a fost cea mai tehnică jucătoare. Trofeul Fair-Play ”Ilie Băjan” a fost oferit formației pregătite de Bogdan Burcea, Corona Brașov.
Turneul din Sala Sporturilor Traian a fost organizat de Asociația Handbalului Vâlcean ”Constantin Tită”, în colaborare cu Primăria Municipiului, SCM Râmnicu Vâlcea, Asociația Județeană de Handbal și Direcția Județeană de Sport. (Gabriel Cîrjaliu)