Festivalul Colindului Vâlcean ajunge la Mihăești! Al treilea spectacol, pe 8 decembrie

Festivalul Colindului Vâlcean continuă traseul prin județ, iar al treilea spectacol din ediția a X-a va avea loc luni, 8 decembrie 2025, în Sala de sport din Mihăești, începând cu ora 16.00. Evenimentul îi aduce în prim-plan pe colindătorii din vetrele folclorice ale zonei, alături de invitatul special al serii, interpreta Ionela Petria.

Consiliul Județean Vâlcea și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, instituțiile care coordonează manifestarea, au transmis în comunicatul oficial: „În perioada 3–12 decembrie 2025, Consiliul Județean Vâlcea – Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale organizează cea de a X-a ediție a Festivalului Colindului Vâlcean”.

Potrivit aceleiași surse, numărul participanților confirmă amploarea evenimentului în județ: „Peste 40 de cete de colindători vor evolua, în 4 vetre etnofolclorice din județ – Fârtățești, Vlădești, Mihăești, Racovița”.

Spectacolul de la Mihăești marchează unul dintre momentele centrale ale festivalului, localitatea fiind recunoscută pentru grupurile sale de colindători care păstrează tradiția autentică, transmisă din generație în generație. Prezența Ionelei Petria pe scena evenimentului aduce un plus de emoție, artista fiind apreciată pentru interpretarea repertoriului tradițional.

Festivalul Colindului Vâlcean își continuă astfel misiunea de a menține vii obiceiurile de iarnă și de a le aduce în fața publicului larg, în preajma sărbătorilor.