
Birocrația blochează aerodromul din Budești! Agenția de Mediu invocă “riscuri pentru păsări”
Un proiect menit să salveze vieți și să impulsioneze economia locală riscă să rămână doar pe hârtie din cauza birocrației. Aerodromul din comuna Budești, gândit să deservească urgențele medicale și să creeze noi oportunități economice, este blocat de reprezentanții Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate.
Autoritățile locale spun că, deși terenul ales, din satul Bârza, nu se află într-o arie protejată, funcționarii invocă posibile riscuri pentru păsări. „Nu înțelegem ce impact ar putea avea, dar ni se cer studii peste studii, fără explicații clare”, declară primarul Ionel Vlădulescu, vizibil nemulțumit de situație.
De ani de zile, administrația locală adună avize și plătește studii tehnice, însă de fiecare dată apar noi condiții impuse de Agenția de Mediu. Ultima solicitare vizează realizarea unei evaluări suplimentare privind impactul asupra faunei din zonă.
Pentru comunitatea din Budești, investiția nu este un moft. Un heliport funcțional ar reduce considerabil timpul de intervenție al elicopterelor SMURD până la Spitalul Județean Vâlcea, ar sprijini activitatea economică și ar putea deschide perspective pentru turism. „Vom face și acest studiu, chiar dacă înseamnă costuri suplimentare, pentru că aerodromul nu este un moft, ci o necesitate”, a mai declarat edilul.
Până la o decizie finală, proiectul rămâne blocat între intenția autorităților locale și hățișul birocratic al avizelor de mediu. (Traian Guminski)