Percheziții la polițiști rutieri din Vâlcea într-un dosar de corupție

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea, cu sprijinul ofiţerilor de poliţie judiciară ai Direcţiei Generale Anticorupţie, au desfășurat luni, 18 august 2025, mai multe percheziții care au vizat mai multor infracţiuni de corupţie. Dosarul vizează suspiciuni privind modul în care mai mulți agenţi de poliţie rutieră și-ar fi exercitat atribuţiile de serviciu în legătură cu implementarea în sistemul informatic a menţiunilor referitoare la perioada în care unor persoane le-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule, ca sancţiune contravenţională complementară.

“În cursul zilei de 18 august 2025, sunt puse în executare un număr de 12 mandate de percheziţie domiciliară, la locuinţele unor agenţi de poliţie şi ale unor persoane fără calitate specială, precum şi la două birouri dintr-o structură a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea. De asemenea, sunt efectuate percheziţii auto asupra autovehiculelor utilizate de mai multe persoane implicate în cauză.

Totodată, sunt puse în executare 3 ordonanţe de ridicare de înscrisuri şi bunuri de la sediul IPJ Vâlcea, precum şi 4 mandate de aducere, două dintre acestea vizând agenţi de poliţie. Persoanele urmează a fi conduse pentru audieri la sediul parchetului, în vederea continuării cercetărilor.
În cauză s-a beneficiat de sprijin din partea Brigăzii de Operaţiuni Speciale Piteşti, a Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Vâlcea şi a jandarmilor din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi Craiova. Activităţile sunt desfăşurate în cadrul unei anchete aflate în derulare, iar pe parcursul acesteia se vor dispune măsurile legale în raport de situaţiile constatate şi de probatoriul administrat.
Facem precizarea că efectuarea acestor activităţi procesuale nu poate în niciun caz să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie de care beneficiază persoanele cercetate în cauză”, precizează procurorii vâlceni din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea.

Ancheta este în plină desfășurare, iar procurorii urmează să stabilească eventuale măsuri legale în funcție de probele administrate.