Start pentru Evaluarea Națională 2025 în Vâlcea! Emoții, reguli stricte și șanse egale pentru toți elevii

În județul Vâlcea, 2.595 de absolvenți de clasa a VIII-a intră în febra examenelor naționale, sesiunea iunie 2025. Dintre aceștia, 2.594 provin din seria curentă, iar un candidat este dintr-o serie anterioară.

32 de elevi vor susține examenele în condiții adaptate, în baza procedurii speciale elaborate de Ministerul Educației și Cercetării, ce vizează sprijinirea candidaților cu deficiențe de vedere, de auz și tulburări de neurodezvoltare.

Probele scrise se vor desfășura în 45 de centre de examen din județ.

  • Luni, 23 iunie, va avea loc prima probă – Limba și literatura română;
  • Miercuri, 25 iunie, se va desfășura proba la Matematică.

Accesul elevilor în săli se face până la ora 8:30, iar durata de redactare a lucrărilor este de două ore. La final, lucrările vor fi scanate în fața candidaților, cu prezența obligatorie a cel puțin trei elevi în sală până la finalizarea procesului de scanare.

Calendarul evaluării

  • Joi, 3 iulie (până la ora 12:00) – Afișarea rezultatelor inițiale;
  • 3 iulie, între orele 14:00–18:00 – Depunerea contestațiilor și cererilor de vizualizare a lucrărilor;
  • 3, 4 și 5 iulie – Perioada oficială pentru contestații, depuse fizic sau online la centrele de examen;
  • Joi, 10 iulie 2025 – Afișarea rezultatelor finale, anonimizate, după soluționarea contestațiilor.

Conducerea Inspectoratului Școlar Județean Vâlcea transmite tuturor elevilor mult succes și inspirație în fața subiectelor! Părinților – emoții pozitive, iar cadrelor didactice, directorilor și inspectorilor implicați – energie și forță în gestionarea acestui proces esențial pentru viitorul copiilor.