FOTO EXCLUSIV! Campioana României s-a calificat în Europa League! FCSB – LASK Linz 1-0

FCSB s-a calificat în faza principală din Europa League, după 1-0 în returul play-off-ului cu LASK, joi, 29 august 2024.

FCSB a câştigat meciul, după golul marcat de Darius Olaru în minutul 90+3. Acesta a avut o execuție fabuloasă.
Cele două formații și-au împărțit ocaziile în prima repriză, dar niciuna dintre formații nu a reușit să marcheze. LASK Linz a primit o lovitură serioasă în minutul 38, când Sascha Horvath, s-a accidentat și a fost înlocuit de Pintor. În repriza secundă, atât FCSB și LASK Linz au amenințat poarta, dar nu au reușit să deblocheze tabela de marcaj.
Denumit eroul partidei, Darius Olaru a punctat în prelungirile partidei, în minutul 90+3, și a adus calificarea FCSB-ului în faza ligii din Europa League.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Şut (Chiricheş 72), Baba Alhassan (Edjouma 46) – Al. Băluţă (D. Popa 46), Olaru, Miculescu (Baeten 77) – Fl. Tănase (Oct. Popescu 77). Antrenor: Elias Charalambous

LASK LINZ: Siebenhandl – Bogarde (J. Boateng 90+5), Ziereis, F. Stojkovic, Bello – Talovierov – Usor (Tibidi 86), S. Horvath (Pintor 38), Taoui, V. Berisha – Ljubicic. Antrenor: Thomas Darazs

Cartonaşe galbene: Ngezana 31, D. Popa 88, F. Tănase 90+4 / V. Berisha 41, Usor 46, Ljubicic 47, Tibidi 87
Arbitri: Felix Zwayer – Robert Kempter, Christian Dietz – Sven Jablonski (toţi din Germania)
Arbitri VAR: Christian Dingert – Johann Pfeifer (ambii din Germania)

În tribuna FCSB s-a aflat și premierul Marcel Ciolacu, alături de Radu Grindeanu.