Decizie controversată a FR Handbal – Ryde e noul selecționar al României! De ce nu a fost ales Pera?

Federația Română de Handbal a decis schimbarea selecționerului echipei naționale feminine. Astfel, în locul ibericului Martin Ambros a fost numit nordicul Tomas Ryde. Acesta o să conducă în paralel și pe CSM București, probabil viitoarea vicecampioană a României.

De ce s-a luat această decizie este greu de înțeles. Tehnicianul momentului este, fără doar și poate, Florentin Pera, cel care a câștigat cu SCM Supercupa României și este la un pas de câștigarea campionatului. Avea avantajul că este român și comunicarea decurgea de la sine. În plus, și Pera putea antrena și pe SCM în paralel. Tomas Ryde se află pentru a doua oară la cârma naţionalei României, antrenând reprezentativa tricoloră la două competiţii majore, Campionatul Mondial de Handbal (Danemarca 2015) unde a reşit să obţină medalia de bronz, şi Jocurile Olimpice – Rio 2016. Prima competiţie la care România va fi condusă de pe bancă de către Tomas Ryde va fi Trofeul Carpaţi, programat să aibă loc la sfârşitul acestei luni (31 mai-2 iunie) la Brăila, la care vor participa România A şi B, precum şi naţionalele Angolei şi Japoniei. (G.C.)