Apă caldă oprită în Râmnicu Vâlcea timp de aproape trei zile. CET Govora anunță lucrări și remedierea unei avarii
Locuitorii municipiului Râmnicu Vâlcea vor rămâne fără apă caldă în perioada 13–15 iulie 2026, ca urmare a unor lucrări anunțate de CET Govora SA.
Potrivit companiei, prima întrerupere va începe în 13 iulie, la ora 01:00, și va dura până în 15 iulie, la ora 24:00, fiind necesară pentru remedierea unei avarii la conducta de tur DN600, în zona Peron Gara.
Vor fi afectați consumatorii racordați la punctele termice PT23 Cerna, PT30 Oltchim, PT32 Școala nr. 5, PT33 Timiș, PT34 Traian, PT35 Traian, PT36 Traian, PT37 Traian, PT38 Nord, PT39 Nord, PT40 Nord, PT41 Nord, PT42 Nord și PT43 Liceul Energetic, precum și instituții importante, între care Spitalul Județean Vâlcea, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vâlcea, Direcția de Sănătate Publică Vâlcea, Teatrul „Anton Pann”, Sala Polivalentă și UM Panait Donici.
O a doua oprire va afecta toți consumatorii din municipiul Râmnicu Vâlcea, începând cu 13 iulie, ora 22:00, până în 15 iulie, ora 24:00. Aceasta este necesară pentru executarea unor lucrări la rețeaua primară din incinta CET Govora și pentru pregătirea sistemului de termoficare în vederea sezonului rece 2026–2027.
În comunicatul transmis, CET Govora SA precizează: „Ne cerem scuze pentru disconfortul creat de întrerupere în această perioadă și asigurăm că vom lua toate măsurile necesare pentru executarea într-un timp cât mai scurt a lucrărilor și reluarea furnizării agentului termic.”
Reprezentanții societății recomandă consumatorilor să ia măsurile necesare pentru această perioadă și dau asigurări că alimentarea cu apă caldă va fi reluată imediat după finalizarea lucrărilor.
