Handbal feminin, Liga Florilor! HCM, victorie contra ultimei clasate

HCM Rm. Valcea – CSM Slatina 27-22 (17-15)
Sala Sporturilor Traian

Au evoluat echipele:
HCM: Blazek, Ciucă – Glibko 9, Gavrilă 6, Adespii 3, Lopez 3, Vukcevic 2, Vasileuskaya 2, Băcăoanu 1, Krnic 1, Badea, Tănasie, Khouildi, Florica, Stoicănescu. Antrenori: Aurelian Roşca (principal), Gheorghe Sbora si Ionel Gheorghe
CSM Slatina: Văleanu – Cîrligeanu, Veșca, Drăghici, Constantinescu, Goran – 6, Pătuleanu, A. Andrei – 3, Popescu – 1, Rusu – 2, Ostase – 5, I. Andrei – 1, LAzăr – 4. Antrenor: Victorina Bora
Eliminări 3-1
Echipa feminină de handbal, HCM Râmnicu Vâlcea, a învins ultima clasată din Liga Florilor, CSM Slatina și a urcat pe poziția a patra a clasamentului, la doar trei puncte de podium. Meciul nu a fost, însă, unul foarte ușor pentru elevele lui Relu Roșca, în condițiile în care slătinencele Victorinei Bora au avut cea mai bună evoluție a acestui sezon. Echilibrul a fost până la pauză dar echipa noastră a intrat la cabine în avantaj de două goluri. În repriza secundă oaspetele s-au ținut scai de vâlcence dar diferența s-a făcut în ultimele zece minute. S-a terminat 27-22 și HCM a urcat un loc în ierarhie. În runda viitoare echipa noastră se deplasează la Cluj-Napoca unde pornește ca favorită.